معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از ارائه سبد تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: امروز دیگر صادرات مواد خام کارساز نیست و باید به سمت ایجاد صنایع تبدیلی حرکت کنیم.
نشست بحث و بررسی پیرامون اقتصاد مقاومتی و نقش شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه پیش از ظهر امروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در سالن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج برگزار شد.
سورنا ستاری در این نشست هدف از سفر به این استان را بررسی مشکلات از نزدیک و پیگیری مسائل شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد و اظهار داشت: تلاش می‌کنیم هر ماه یک بار به یاسوج سفر کنیم.
وی افزود: تلقی غلطی که از بحث کارآفرینی وجود دارد این است که فکر می‌کنیم همه منابع در اختیار دولت است و دولت باید اشتغال ایجاد کند.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه زیست بوم و فضای کسب و کار باید در این استان شکل بگیرد، تصریح کرد: این مسائل نیز با وام و تسهیلات حل نمی‌شود، بلکه تنها راهکار این مشکل، شکل گیری فرهنگ کارآفرینی در این استان است.
ستاری عنوان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد از لحاظ منابع طبیعی فوق‌العاده است، تنوع گیاهان دارویی این استان از اروپا بیشتر بوده و بخش کشاورزی و گیاهان دارویی یکی از پتانسیل‌های توسعه این استان است.
وی با بیان اینکه ما باید این استان را بر اساس ظرفیت‌های ذاتی توسعه دهیم، با اشاره به اینکه حدود ۵۷ هزار دانشجو در این استان وجود دارد که از این تعداد ۸ هزار نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند که یک پتانسیل خوب برای این استان محسوب می‌شود.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه کار دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های استان باید حل مشکلات باشد، ادامه داد: ما از پروژه‌ای که در جهت پژوهش باشد، حمایت می‌کنیم، اما پول مفت به کسی نمی‌دهیم بلکه به ازای محصول تسهیلات ارائه می‌دهیم.
ستاری با بیان اینکه چند مشکل بزرگ در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، یکی از مهم‌ترین این مشکلات را نبود پارک علم و فناوری عنوان و اظهار کرد: جای تأسف که پارک علم و فناوری در این استان وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه یک اراده داخلی باید برای راه‌اندازی این پارک در استان وجود داشته باشد، ادامه داد: نباید خودمان را علاف ساختمان‎سازی کنیم، بلکه باید از ظرفیت‌های ذاتی مانند گیاهان دارویی و منابع طبیعی استفاده شود.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: در بحث اختراعات، وام یکی از سم‌هایی است که به مخترع داده می‌شود، زیرا مخترعان ما اصول رقابت در بازار را نمی‌دانند، مخترعان ما می‌خواهند اختراعات خود را تجاری‌سازی کنند، اما از این موضوع آگاه نیستند که ساختن دستگاه ۱۰ درصد مسیر بوده و ۹۰ درصد مسیر باقیمانده تجاری سازی است که تنها با وام انجام نمی‌شود.
ستاری عنوان کرد: در این شرایط بحث وی.سی جواب می‌دهد، این سیستم از گذشته در بازار ما وجود داشته، که باید از روش سنتی به مدرن تبدیل شود.
وی با بیان اینکه در رابطه با شرکت‌های دانش‌بنیان سبد تسهیلات ارائه می‌دهیم، افزود: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان این استان قابل دفاع نیست و کمبود این شرکت‌ها، نشان دهنده وجود یک مشکل در استان است.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با ابراز تأسف از اینکه راه‌اندازی پارک علم و فناوری در کهگیلویه و بویراحمد به علت نبود زمین معطل مانده است، گفت: این پارک، باید هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود و برای این کار می‌توان از ساختمان‌های موجود استفاده کرد.
ستاری ابراز کرد: دنبال پروژه‌های عجیب و غریبی که دیگر استان‌ها را بدبخت کرده نروید، بلکه دنبال پروژه‌های دانش بنیان باشید.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور ما تولید مواد خام و عدم وجود صنایع تبدیلی برای استفاده از این مواد است، افزود: تولید ماده خام در زمان کنونی چندان مناسب نبوده و مهم این است که چه دانشی را برای استفاده از مواد خام به کار می‌بریم.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به وجود ۷۳۹ عضو هیئت علمی در این استان، ادامه داد: این تعداد عضو هیئت علمی باید حداقل بتوانند ۲۰۰ مورد از مشکلات این استان را حل کنند.
ستاری با اشاره به اینکه پروژه‌ای که به نتیجه تبدیل شده و بر روی کاغذ نماند حمایت می‌شود، گفت: راه حل مشکلات این استان در درون است و شما باید خودتان بر روی پای خود بایستید.

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ابتدای این نشست اظهار کرد: تفکر خلاقانه امروزه بعنوان تضمین کننده بقاء بنگاههای اقتصادی و ایجاد توان رقابت هم در عرصه بازار داخلی و هم در عرضه بازار جهانی بعنوان یک اصل پذیرفته شده است.
 چنگیز هاشمی بیان کرد: در راستای شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل؛ که شعار سال توسط رهبر عظیم الشان  انقلاب مطرح شد، برای محقق شدن این شعار نیازمند ایجاد نهادهای اجتماعی و حلقه ای از زنجیره توسعه اقتصادی مبتنی بر فن آوری تحت عنوان پارکهای علم و فن آوری هستیم.
وی ادامه داد: درون گرایی و برون زایی  این اقتصاد تنها برپایه فعال نمودن نیروهای استانی داخل کشور امکان پذیراست و تنها با اتکاء به قابلیتها و شایستگی بخش خصوصی امکان پذیر است، تحقق  این امر نیز همراهی بخش دولتی را می طلبد.
هاشمی افزود: رسالت این پارکها از طریق مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان با هدف افزایش ثروت در جامعه بوده که متاسفانه در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون قادر به ایفایی نقش و عمل به رسالت و ماموریت خود نبوده است.
وی ادامه داد: جوان بودن استان و عدم توسعه همه جانبه در استان، خود بخود یک عقب ماندگی تاریخی را با خود به همراه دارد، که این باعث ایجاد یک شکاف بزرگ بین کهگیلویه و بویراحمد و دیگر استان های کشور شده است. ترمیم و پر کردن این شکاف از طریق ایجاد و حمایت از پارک فناوری، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان می تواند گامی موثر در تغییر چهره استان باشد.
عضو هیئت نمایندگان اتاق یاسوج تدوین یک برنامه راهبردی هم در سطح استراتژیک و هم در سطح عملیات و اجرای مباحث پارکهای فناوری و مراکز رشد را درخواست بخش خصوصی استان دانست و افزود: اگر به فرآیند بحث کار آفرینی توجه کنیم این فرآیند از خلاقیت شروع می شود و منجر به نوآوری و نهایتا کار آفرینی خروجی این فرآیند خواهد بود که قابلیت تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی را در بر دارد.
هاشمی اظهار کرد: در این استان  ورودی این فرآیند می تواند منابع خدادادی و ذهن نوپای جوانان تحصیل کرده بیکار باشد که ما خواهان ایجاد باشگاه ایجاد خلاقیت، کلینیک های رفع موانع خلاقیت، تورهای تخصصی در رابطه با خلاقیت و نوآوری و حتی انجام مسابقات و تشویق، ترفیع  و ترویج فرهنگ خلاقیت در دانشگاهها و بنگاههای اقتصادی هستیم که انتظار داریم این ساز وکارها فراهم شود.
نائب رئیس اتاق یاسوج ادامه داد: امکان ایجاد ارتباط و شبکه کردن پارک فناوری استان با بقیه پارکهای فناوری کشور از طریق انتقال تجربیات و دانش خواسته دیگری است که می تواند به تقویت این مهم بپردازد، وی ادامه داد: بحث  استعداد یابی، آموزش، هدایت نیروهای خلاق و سازماندهی این نیروها و کمک به ورود به فضای کسب و کار مبتنی بر نوآوری  و کارآفرینی  یکی از الزامات این استان می باشد.