این هفته هئیتی تجاری و اقتصادی از استان امسک روسیه با تلاش اتاق بازرگانی یاسوج به منظور آشنایی با ظرفیت ها و توانمندهای سرمایه گذاری استان کهگیلویه و بویراحمد به مرکز این استان سفر کردند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج این سفر در دو روز برگزار شد و هیئت اقتصادی فدراسیون روسیه در این دو روز در همایش یاسوج امسک، نشست های مذاکره رو در رو، نمایشگاه معرفی توانمندی های استان کهگیلویه و بویراحمد، نشست مقام ارشد دولتی دو استان و بازدید از طرح ها و کارخانه های تولیدی استان شرکت کردند.
اعضای هیئت تجاری اقتصادی امسک روسیه در این سفر شامل: «ویکتور نظروف» استاندار امسک روسیه، «فادینا اکسانا نیکولایونا» وزیر اقتصاد ایالت امسک، «چکوسوف ماکسیم سرگییویچ» وزیر کشاورزی و مواد غذایی ایالت امسک، کارشناسان تجارت بین الملل امسک، اعضای هیئت نمایندگان بیزینس ایالت امسک و چندین کارشناس تجاری کنسولگری روسیه بودند.
طی برنامه ریزی های اتاق یاسوج، در روز اول این برنامه همایش یاسوج – امسک  با هدف آشنایی دقیق حوزه های مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد و امسک روسیه در سالن کنفرانس های اتاق یاسوج برگزار شد. و در این نشست  نمایندگان دو طرف به معرفی ظرفیت ها و توانمندی های سرمایه گذاری استان خود در حوزه های مختلف پرداختند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، و کشاورزی یاسوج در این نشست با اشاره به تلاش های اتاق های ۲ استان در یک سال گذشته برای گسترش همکاری ها گفت: امیدواریم این رفت و آمدها دستاوردهای خوبی برای هر ۲ طرف داشته باشد.
جبار کیانی پور اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های ۲ استان در زمینه های کشاورزی، صنایع غذایی، دارویی، صنعتی، معدنی، نفت و پتروشیمی می توان همکاری ها را آغاز کرد.
وی بیان کرد: فعالان اقتصادی این استان امیدوارند بتوانند از همکاری های به وجود آمده برای توسعه منافع هر ۲ طرف استفاده کنند.
کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، حدود یک درصد از جمعیت و یک درصد از مساحت ایران را دارد.
کیانی پور ادامه داد: این استان با تولید روزانه ۷۵۰ هزار بشکه نفت حدود ۲۰ درصد نفت ایران را تولید می کند.
وی افزود: گیاهان دارویی یکی از ظرفیت های مطلوب اقتصادی هر منطقه است که در این میان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از ۴۰۰ گونه گیاه دارویی یکی از متنوع ترین استان های کشور در زمینه تولید گیاهان دارویی است.
در ادامه عصر روز اول سفر هئیت روسی به یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، نمایشگاهی از توانمندی ها و قابلیت های استان در بخش های مختلف کشاورزی از جمله گیاهان دارویی، گل، لبنیات، میوه های گوناگون، همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی و صنایع دستی با حضور استاندار امسک روسیه افتتاح شد.
و ویکتور نظروف استاندار امسک روسیه و دیگر اعضای هیئت اقتصادی روسیه از غرفه های مختلف این نمایشگاه بازدید کردند، مدیرعامل شرکت های تولیدی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این بازدید به معرفی محصولات خود پرداختند.
در ادامه استاندار امسک با مجید محنایی معاون امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد و «جبار کیانی» رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در محل اتاق ریاست اتاق بازرگانی دیدار و پیرامون مسائل مختلف استان گفت و گو کردند.
در ادامه این سفر مسئولان کهگیلویه و بویراحمد و امسک روسیه با توجه به حوزه فعالیت خود در چهار کمیسیون گردشگری، کشاورزی، صنعت و معدن و ساخت و ساز شرکت کردند که در این کمیسیون ها مدیران عامل کارخانه های مختلف و واحدهای تولیدی یاسوج و استان نیز حضور داشتند و محصولات خود را برای مسئولان روسی معرفی می کردند. کمیسیون ها بعد از ساعت ها بحث و تبادل نظر و جمع بندی به پایان رسیدند.
روز دوم سفر هئیت تجاری و اقتصادی روسی به یاسوج با دیدار مسئولان عالی رتبه استان امسک روسیه و کهگیلویه و بویراحمد شروع شد، ویکتور نظر وف استاندار امسک و سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در کنار تیم اقتصادی خود با هم دیدار کردند.
خادمی در این دیدار بر توانمندها و قابلیت های استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد و گفت: این استان ظرفیت های بالایی برای سرمایه گذاری و تجارت دارد.
نظروف استاندار امسک نیز با ابراز خوشحالی از سفر به یاسوج، بیان کرد: روز گذشته بازدیدی از نمایشگاه تولیدات و محصولات کشاورزی و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد داشتیم و این بازدید نشان داد که زمینه تولیدات و صادرات خوبی میان دو استان وجود دارد.
در ادامه سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد لباس محلی استان کهگیلویه و بویراحمد را به استاندار امسک اهدا کرد. استاندار استان اُمسک روسیه هم سکه سیصدمین سالگرد تاسیس این استان را به سید موسی خادمی اهدا کرد.
در ادامه روز دوم، هئیت های تجاری و اقتصادی امسک روسیه و یاسوج به چهار گروه گردشگری، کشاورزی، صنعت و ساختمان تقسیم شدند و از واحدهای تولیدی این شهر بازدید کردند.
وزیر اقتصاد امسک روسیه؛ این واحدهای تولیدی برای ما غیر منتظره بود
وزیر اقتصاد استان امسک روسیه عنوان کرد: دیدن چنین واحد تولیدی در استان کهگیلویه و بویراحمد برای ما غیر منتظره بود و به ظرفیت‌های بالای این استان در زمینه گیاهان دارویی و همچنین تولید مواد بهداشتی و آرایشی و فرآوری گیاهان دارویی پی بردیم.
مسئولان امسک روسیه از دیدن گلخانه های یاسوج ابراز رضایت کردند.
استاندار امسک روسیه با همراهی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، رئیس اتاق بازرگانی یاسوج، معاون امور اقتصادی استاندار، مدیرکل گردشگری و جمعی از مسئولان دیگر این استان از سی سخت دیدن کردند.
ویکتور نظروف از بخش های مختلف گردشگری و مناطق حفاظت شده دنا و روستای کریک بازدید کرد نظروف ضمن تمجید از جاذبه های طبیعی یاسوج و سی سخت اذعان کرد: که به جوانان و مردم کشورمان فیلم ها و عکس های که گرفته ام را نشان می دهم تا آنها هم به کهگیلویه و بویراحمد و ایران بیایند.
در ادامه استاندار امسک روسیه و استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران یاسوج مرکز استان شرکت کردند و بعد از این نشست تفاهم نامه همکاری در ۱۶ بند با هم امضا کردند.
بر اساس تفاهم نامه ای، استان امسک روسیه و استان کهگیلویه و بویراحمد ایران در حوزه های مختلف کشاورزی، گیاهان دارویی، گردشگری و مواد بهداشتی و آرایشی با هم همکاری خواهند داشت.