اولین جلسه هماهنگی و کاری هیئت اقتصادی اتاق یاسوج در سفارت بلغارستان در تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج؛ در نشست مشترک رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با سفیر بلغارستان و رایزن اقتصادی این کشور در ایران که با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و تجاری صورت گرفت، روابط تجاری استان کهگیلویه و بویراحمد و بلغارستان در ابعاد مختلف اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این نشست افزایش ارتباط و بررسی راه کارهای توسعه همکاری های اقتصادی بین تجار کهگیلویه و بویراحمد و بلغارستان مورد مذاکره قرار گرفت.
رئیس اتاق یاسوج در این نشست اظهار کرد: بازار ایران و بازار ۳۰۰ میلیونی اطراف آن می تواند فرصت بسیار خوبی برای تجارت با مردم دنیا باشد، دولت ما و اتاق بازرگانی همزیستی مسالمت آمیز و مبادلات اقتصادی و تجاری با کشور های دنیا در اولویت اولشان است.
جبار کیانی پور بیان کرد: در سفری که یک ماه پیش به بلغارستان داشتم، ملاقات هایی با اتاق بازرگانی، اتاق صنایع و انجمن ایران و بلغارستان در این کشور انجام دادم. که پس از این نشست ها این باور در من ایجاد شده است که استان کهگیلویه و بویرتاحمد می تواند به عنوان مک استان معین تجارت با بلغارستان مطرح شود. چراکه آمار واردات محصولات بلغارستان از ایران را که نگاه بیاندازیم عمده این محصولات می تواند از استان ما باشد باشد.
جبار کیانی پور ادامه داد:  وجود تاکستان های فراوان و همچنین محصولات باغی مثل گردو و محصولات گل رز و همچنین محصولات پایین دستی نفت و گاز مثل پلیمر ها که تجار بلغارستان علاقه مند به آنها هستند در استان ما به وفور وجود دارند، به همین خاطر است که ما علاقه مند هستیم این ارتباط دوجانبه را سریعتر برقرار کنیم.
رئیس اتاق یاسوج بیان کرد: همچنین میل به صنایع پایین دستی و کوچک تجار بلغار این باور را در ما ایجاد کرده که فعالین اقتصادی بلغارستان علاقه مند به سرمایه گذاری در صنایع کوچک و متوسطی هستند که شرایط آن در استان ما مهیاست.
کیانی پور ادامه داد: همچنین در این سفر با بررسی های که صورت گرفت دریافتم که مردم بلغارستان بسیار علاقه مند به مصرف داروهای گیاهی هستند تا داروهای شیمیایی و کهگیلویه و بویراحمد نیز که یکی از بزرگترین تولید کنندگان داروهای گیاهی در کشور است، می تواند گزینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاران بلغار در این زمینه باشد.
وی افزود: بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی که بالاتر از ۵۰۰ گونه آن دارویی است، می تواند فرصتت  بسیار خوبی برای تجارت بین دو کشور در خصوص داروهای گیاهان باشد.
 جبار کیانی پور تصریح کرد از طرفی علاقه مندی سفیر بلغارستان و ارتباطات خوبش با استانهای زنجان و مرکزی در ماه های اخیر، انگیزه ارتباط بیشتر ما را نیز با سفارت بلغارستان بوجود آورده است.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج ادامه داد: برای آشنایی بیشتر شما با توانمندی های کهگیلویه و بویراحمد پکیج هایی به زبان انگلیسی از معرفی توانمندی ها و فرصت های سرمایه گذاری و همچنین طرح های اقتصادی استان در اختیار شما قرار داده ایم .
کیانی پور بیان کرد: امیدواریم که در آینده ای نزدیک به استان  کهگیلویه و بویراحمدسفر کنید و از نزدیک این توانمندی ها را بررسی و مطالعه کنید.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج افزود: کهگیلویه و بویراحمد استانی کوچک اما قدرتمند و غنی است، چرا که ۲۰ درصد نفت کشور،۱۰ درصد آب کشور و ۹ درصد جنگل های کشور در استان ما قرار دارند. و کهگیلویه و بویراحمد به پایتخت طبیعت ایران مشهور است.
وی ادامه داد:در راستای حضور شما در استان کهگیلویه و بویراحمد علاقه مند هستیم که شرایطی ایجاد شود که به زودی شاهد حضور هیئت های اقتصادی و تجاری از  بلغارستان در استان ما باشیم.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران خاطر نشان کرد: ما و همکارانمان در اتاق ایران تلاش خواهیم کرد که شورای بازرگانان ایران و بلغارستان را هرچه سریعتر ایجاد کنیم و پس از از تشکیل آن این شورا ارتباط های تجاری و اقتصادی را ادامه خواهند داد. وی افزود: برای توسعه صادرات و حمایت از تجار ایران و بلغاری و نیز گسترش روابط اقتصادی دو کشور در تلاش هستیم تا با رفع موانع موجود، زمینه فعالیت تجار ایرانی در بلغارستان را فراهم آوریم.
کیانی پور در ادامه این نشست افزود: با توجه به تجربیات شما می توانیم در مدیریت منابع آب و مسائل زیست محیطی، بازیافت و همچنین مشارکت در امر سرمایه گذاری تصفیه خانه های فاضلاب نیز با هم همکاری دوجانبه خوبی داشته باشیم.
وی ادامه داد: کهگیلویه و بویراحمد و بلغارستان از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیار بزرگی در بخش اقتصادی و تجاری در صنایع کوچک و به خصوص صنایع تبدیلی برخوردارند که بازرگانان دو طرف می‌توانند از این ظرفیت‌ها به نحوه مطلوب استفاده کنند.
کیانی پور تصریح کرد: از هرگونه فعالیت و راهکارهایی که موجب ارتقای روابط اقتصادی با کشور بلغارستان باشد، استقبال می‌کنیم و معتقدیم هر چقدر فرصت‌های اقتصادی بیشتر شود روابط دو طرف برای توسعه همکاری های مشترک نیز پایدارتر می‌شود.
رئیس اتاق یاسوج افزود: بخش خصوصی  کهگیلویه و بویراحمد و بلغارستان می‌توانند با همکاری یکدیگر نقش بسیار مهمی در ارتقای روابط و توسعه همکاری‌های اقتصادی داشته باشند.
وی این  دیدار را مبنای آغاز ارتباطات بلندمدت فعالان اقتصادی دو طرف ارزیابی کرد و اظهار کرد: با توجه به پتانسیل‌ها و مزیت‌های کهگیلویه و بویراحمد ، مشتاق حضور بیش از پیش فعالین اقتصادی دو طرف در کهگیلویه و بویراحمد و بلغارستان هستیم.
سفیر بلغارستان در ایران نیز در این نشست اظهار کرد: طی بررسی هایی که از استان کهگیلویه و بویراحمد داشته ایم شرایط اقتصادی این استان را خوب ارزیابی می کنیم.
 هریستو پولنداکف با اشاره به سفر اخیر هیئت اقتصادی استان امسک روسیه به کهگیلویه و بویراحمد افزود: پیش از این دیدار فعالیت های اقتصادی شما را پیگیری کدرده ایم و از اقدامات شما برای توسعه روابط اقتصادی با دنیا آگاهیم، به همین خاطر خواهان همکاری های مشترک با کهگیلویه و بویراحمد هستیم.
سفیر بلغارستان افزود: برنامه ما ارتباط ویژه با استانها می باشد و در همین راستا نیز پیش از این با استانهای مرکزی و زنجان همکاری های خوبی داشته ایم.
وی  افزود: در چارچوب استراتژی ها در جهت همکاری های مشترک با استانها، اطلاعات خوبی در خصوص صنعت و کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در دست داریم، اطلاعات مکتوبی که همراه خود آورده اید نیز به این اطلاعات خواهد افزود.
 پولنداکف بیان کرد: طرح ها و پروژه هایی که در این کتابها آورده اید بسیار قابل ملاحظه است و این اطلاعات یک پایگاه بسیار خوب برای بازرگانان ما خواهد بود. وی ادامه داد: تمام اطلاعاتی که به ما دادید را  مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد و از طریق ارتباطات رسمی با شما نیز اطلاعات مورد نیازمان را از شماخواهیم گرفت.
هریستو پولنداکف افزود: در کلیه مسائلی که مطرح کرده اید از جمله صنعت، گردشگری و کشاورزی ما نیز امکانات و تجربیاتی داریم که می توانیم به استان شما انتقال دهیم، در همین راستا ما می توانیم به همدیگر بسیار کمک کنیم.
سفیر بلغارستان گفت: کشور ما از در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی توانمند بوده است و همچنین در تولید ماشین الات کشاورزی  و تولید کنسرو نیز توانایی بودیم خوبی داریم که می توانیم در این خصوص  همکاری های خوبی با تولیدکنندگان شما داشته باشیم.
 پولنداکف افزود: سطح تولید و کیفیت محصولات در بلغارستان، از زمانی عضو اتحادیه اروپا شده است بسیاربالا رفته است و این ارتباط و در اختیار گذاشتن تجربیات می تواند به تولید کنندگان شما کمک کند تا محصولات با کیفیت بالا و در حد استاندارهایی بین المللی نیز تولید کنید.
 ویی ادامه داد: ما تمایل داریم کالاهایی را که فقدان و یا کمبود آن را در کشورمان داریم از استان شما وارد کنیم. در همین راستا سفارت بلغارستان در ایران برای توسعه همکاری ها و روابط تجار کهگیلویه و بویرحمد و  بلغار تمامی تلاش خود را انجام خواهد داد.
وی در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: همانطور که اشاره کردید استان شما خیلی دارای منایع آب فراوانی می باشد و این اولویت منحصر به فرد شماست، بلغارستان نیز مانند استان کهگیلویه و بویراحمد اب فراوانی دارد و تجربیات خوبی در مدیریت منابع دارد که می توانیم همکاری هایی نیز در این خصوص با استان شما داشته باشیم. وی افزود: این منابع آبی باید به طور موثر و با کارایی بالا مدیریت شوند و به خوب از آنها استفاده شود.
پولنداکف تصریح کرد: از طرف ما نمایندگان تجاری مناسبی انتخاب خواهیم کرد تا بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.
سفیر بلغارستان با مناسب دانستن ظرفیت های گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: حالا ایران دیگر در تمامی دنیا در زمینه تولید گیاهان دارویی به رسمیت شناخته می شود و این فرصت بسیار خوبی برای استان شما نیز می باشد.
وی بیان کرد: در حال حاضر ما فقط باید وارد یک روند عملی شویم تا شرکت های دو کشور بتواند به طور مستقیم با یکدیگر تماس برقرار کنند و به تبادل تجربیات و تجارت مبادلت کنند.
وی ادامه داد: بلغارستان یکی از بزرگترین تولید کننده عطر گل در دنیاست، ما ۶۰ درصد از محصولات جهانی را در این زمینه تولید می کنیم. و این امر به ما این امکان را خواهد داد تا ارتباط های خوبی داشته باشیم.
 سفیر بلغارستان افزود: تجربیات ما  در این زمینه میتواند با استان شما درمیان گذاشته شود و برای پردازش کنید و تولید این محصول در استان شما با تولید کنندگان کهگیلویه و بویراحمد ارتباط برقرار خواهیم کرد.
پولنداکف با اشاره  ضرورت  تشکیل شورای مشترک  بلغارستان افزود: برای ما این یک ابزاری است در جهت توسعه روابط تجاری بین دو طرف، و امیدواریم با همکاری رئیس اتاق یاسوج در پیگیری هایشان در اتاق ایران در اسرع وقت این امر عملی شود.
وی ادامه داد این شورا می تواند در جهت تسهیل هیئت های تجاری بین دو کشورکمک های شایانی کند.
معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست و در ابتدای صحبت های خود اظهار کرد: حضور ما در سفارت بلغارستان با پیگیری ها و تلاش های رئیس اتاق یاسوج انجام شده است و در همین راستا با همکاری اتاق یاسوج علاقه مند به شروع همکاری مشترک دوجانبه اقتصادی میان کهگیلویه و بویراحمد و بلغارستان هستیم.
محنایی بیان کرد: بعد از حل شدن مسائل هسته ای و برجام، هم کشور ما و هم استان کهگیلویه و بویراحمد علاقه مند به ارتباط متقابل و اقتصادی با کشور های دیگر می باشند.
وی ادامه داد: استان ما از ظرفیت های اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است، کهگیلویه و بویراحمد به دلیل شرایط آب و هوایی چهارفصل خود می تواند مقصد خوبی برای گردشگران بلغار باشد، استان ما چشمه ها، آبشارها و جنگل های منحصر به فردی دارد و همجواری ما با اصفهان شیراز و یزد و دریای های آزاد می تواند این استان را را به یکی از مهمترین مقاصد اصلی تورهای گردشگری تبدیل کند.
مجید محنایی افزود: هفته گذشته استاندار امسک روسیه به همراه دو وزیر و یک هیئت اقتصادی میهمان استان ما بودند که نتایج بسیار خوبی داشته است، این سفر در پاسخ به سفر سال گذشته استاندار ما و هیئت تجاری اقتصادی استان از کشور روسیه شهر مسکو و استان امسک  انجام گرفته است و ما علاقه مند هستیم که این اقدام متقابل با کشور بلغارستان نیز صورت گیرد. و تبادل هیئت های تجاری اقتصادی بین استان کهگیلویه و بویراحمد و برخی از استانهای کشور بلغارستان انجام شود تا ظرفیت های سرمایه گذاری و محصولات تولیدی کهگیلویه و بویراحمد و بلغارستان به طور متقابل به یکدیگر معرفی شود.
محنایی گفت: پیشنهاد ما این است که سفیر و همراهانشان سفری به استان ما داشته باشند و با بررسی و ملاحظه ظرفیت های مختلف اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد برای سرمایه گذاری و متقابلا با بازدید هیئت تجاری کهگیلویه و بویراحمد از بلغارستان این زنجیره تکمیل شود.
معاون هماهنگی امور استانداری کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد: ما در خصوص مبادلات اقتصادی اتاق بازرگانی استانمان بسیار فعال است که اگر بتوانیم اتاق بازرگانی بلغارستان را با اتاق یاسوج پیوند دهیم به همکاری های مشترک تجاری و اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد و کشور بلغارستان کمک خوبی خواهیم کرد.